Tragiczny pożar w Hamar. Cztery dziewczyny w wieku 18-19 lat straciły życie.

Hamar, 10 września 2025 r. – Nad ranem, około godziny 05:00, w centrum Hamar doszło do dramatycznego pożaru, który pochłonął życie czterech młodych kobiet. Ofiarami są Ida Bæk Nordland (19 lat), Astrid Støe Valla (18 lat), Ester Moe Ljødal (19 lat) oraz Ariane Haga (18 lat).
Dramatyczny poranek
Ogień objął cały dom jednorodzinny, w którym przebywały przyjaciółki. Strażacy, którzy przybyli na miejsce, zastali budynek w pełni płonący. Dwie ofiary znaleziono na parterze, a dwie kolejne na piętrze. Co istotne, w budynku działały czujniki dymu – sąsiedzi słyszeli ich alarm, jednak nikt nie zdołał na czas wydostać się z płomieni.
Dzień wcześniej były wolontariuszkami
Wiadomo, że dziewczyny spędziły poprzedni dzień jako wolontariuszki podczas festiwalu Fæbrikstad w centrum Hamar. Po zakończeniu wydarzenia spotkały się w domu jednej z nich. Organizatorzy festiwalu w mediach społecznościowych oddali im hołd, pisząc: „Zrobiliście wspaniałą pracę… nasze myśli są z najbliższymi”.
Miasto w żałobie
Hamar pogrążyło się w ciszy i smutku. Na rynku pojawił się symboliczny pomnik – ilustracja z czterema czerwonymi sercami – gdzie mieszkańcy składają kwiaty i znicze. Były burmistrz Einar Busterud, autor grafiki, podkreślił, że to wyraz solidarności całej społeczności.
Burmistrz miasta, Vigdis Stensby, mówiła o ogromnej tragedii:
„Straciliśmy cztery młode życia. To najgorsze, co może spotkać rodziny i społeczność. Łączymy się w bólu z najbliższymi ofiar.”
Również straż pożarna nie kryje emocji. Naczelnik Torgeir Lysholm Dybvig nazwał ten pożar jednym z najtrudniejszych dni w historii jednostki.
Dochodzenie w sprawie tragedii
Śledczy badają przyczyny pożaru. Wiadomo, że czujniki działały, a teren zdarzenia został zabezpieczony przez policję i ekspertów z Kripos. Funkcjonariusze apelują do świadków o udostępnienie nagrań i zdjęć sprzed przyjazdu służb.
To najtragiczniejszy pożar w Norwegii od 2021 roku, kiedy w Andøy zginęło pięć osób w płonącym domku letniskowym.
Pamięć o ofiarach
Śmierć czterech młodych kobiet to cios, który na długo pozostanie w pamięci mieszkańców Hamar. Społeczność lokalna zjednoczyła się w żałobie, a władze zapewniły wsparcie psychologiczne rodzinom i bliskim ofiar.
Źródło: VG – Ida (19), Astrid (18), Ester (19) og Ariane (18) døde i brannen i Hamar